Planowanie zbrojenia: chodzi o łatwość modyfikacji!

"Planowanie podczas budowy" staje się coraz bardziej standardem. Rozwiązania CAD do planowania konstrukcji, zbrojenia i prefabrykatów, takie jak STRAKON firmy DICAD, pozwalają na elastyczne reagowanie na krótkoterminowe zmiany i unikanie błędów w planowaniu.

Indywidualne kształty, złożona geometria i rosnąca presja czasu sprawiają, że planowanie konstrukcji nośnych stanowi wyzwanie. Plany konstrukcyjne dostarczane przez architektów często muszą być całkowicie powtórzone w biurze inżyniera budowlanego, muszą być kilkakrotnie przesłane do zatwierdzenia - i często dostosowane do życzeń klienta lub projektanta na krótko przed datą budowy lub produkcji. Ze względu na presję czasu w sektorze budowlanym, "planowanie w trakcie budowy" staje się coraz bardziej standardem.

Bez oprogramowania CAD, za pomocą którego można elastycznie reagować na zmiany, nie można już planować i produkować w sposób ekonomiczny projektów w zakresie betonowych lub prefabrykowanych konstrukcji. Praktyczne programy CAD do planowania konstrukcji, zbrojenia i prefabrykatów, takie jak STRAKON z DICAD, wskazują drogę wyjścia z tego dylematu. Nie ma znaczenia, czy planujesz w dwóch czy trzech wymiarach. W zależności od projektu, komponentu, szablonu planu, specyfikacji czasu lub innych warunków brzegowych, użytkownik decyduje z jakim trybem pracy szybciej osiągnie swój cel. W zależności od zadania, może swobodnie wybierać pomiędzy planowaniem CAD 2D lub 3D - lub po prostu łączyć obie metody pracy.

Zmiany kosztują czas i powodują błędy

W wielu projektach budowlanych zmiany i wynikające z nich termuny mają większy udział w całej fazie planowania niż rzeczywisty wkład komponentów CAD. Klient, architekt lub inżynier budownictwa ma wiele do zrobienia, jeśli chodzi o statykę budynku. Wynikający z tego dodatkowy wysiłek jest rzadko nagradzany, tak że i tak już napięte marże zysku dosłownie topnieją. W niektórych projektach dodatkowy wysiłek spowodowany zmianami może nawet całkowicie podważyć obliczony zysk.

Równie ważny jak optymalizacja zysku jest aspekt minimalizacji błędów: zmiany dokonywane pod presją czasu wiążą się z wysokim ryzykiem wystąpienia błędów. Czasami widoki lub sekcje nie są przypadkowo dostosowywane, wymiary lub etykiety nie są aktualizowane lub konieczne jest całkowite zapomnienie o kolejnych zmianach w sąsiednich komponentach. Nawet drobne, niepozorne modyfikacje komponentów mogą wywołać cały łańcuch dalszych zmian, które są szybko pomijane w pośpiechu zbliżającego się terminu. Jeżeli wada zostanie wykryta na krótko przed wykonaniem, produkcją lub montażem, może ona nie tylko kosztować wiele pieniędzy. Szybko może również zaszkodzić reputacji projektanta. Aktualne oprogramowanie CAD, takie jak STRAKON, upraszcza późniejszą pracę spowodowaną zmianami, dzięki czemu użytkownik może w pełni skoncentrować się na sterowaniu planowaniem i planowaniem zmian.

Więcej komfortu zmian dla większego bezpieczeństwa planowania

Specjalny komfort modyfikacji firmy STRAKON ma pozytywny wpływ na jakość planowania. Dzięki "inteligentnym" komponentom, funkcjom edycyjnym i automatycznym, zmiany i późniejsze zmiany w planie są w dużej mierze dokonywane niezależnie od siebie. Wzmocnienie jest powiązane z geometrią elementu, dzięki czemu wszystkie plany zbrojenia, ekstrakty żelaza lub listy są automatycznie dostosowywane do zmienionej geometrii elementu. Dotyczy to zarówno planowania 2D i 3D, jak i prostych standardowych komponentów lub złożonych komponentów. Na przykład, jeśli klatka schodowa ze zbrojonego betonu poszerzy się, automatycznie dostosowuje się zbrojenie 3D, wszystkie krawędzie szalunków, plany zbrojenia, listy stali i listy gięcia - łącznie z wymiarami, etykietowaniem i zakreskowaniem. Ręczna dodatkowa praca spowodowana zmianami jest w ten sposób prawie całkowicie wyeliminowana.

Zmiany można wprowadzać zarówno w modelu 3D, jak i w planie. Obszary dotknięte chorobą są automatycznie aktualizowane na drugim wyświetlaczu: Na przykład, jeśli otwór komponentu jest przesuwany w modelu 3D, zmiana ta jest automatycznie odzwierciedlana w projekcie, szczegółach, produkcji lub planie montażu - i odwrotnie. Za pomocą "Sprawdzenia wzmocnienia" można dodatkowo sprawdzić zmianę położenia zbrojenia lub instalacji. W ten sposób można na przykład sprawdzić, czy wszystkie zaplanowane stalowe pręty i maty zostały prawidłowo wymienione. Wszystko to jest możliwe dzięki konsekwentnemu planowaniu zorientowanemu na komponenty. Plany wzmocnienia, takie jak przekroje, widoki, plany pięter, stropy itp. są automatycznie wyprowadzane z modelu 3D jako "widoki 3D". Wygenerowane w ten sposób plany pozostają powiązane z modelem, tak aby kolejne zmiany w planach, w tym korekty wzmocnienia, wylęgania i wymiarowania, były na bieżąco aktualizowane.

Masz pytania? Prosimy o kontakt tutaj.
Jesteś zainteresowany?

Pozwól nam bez zobowiązań doradzić i dowiedz się, jakie korzyści zaoferować może Ci nasze oprogramowanie.

Prezentacje

Obejrzyj niewiążącą demonstrację produktów DICAD przez Internet.