Wymiana BIM pomiędzy CAD i programami statycznymi FEM - Przez głowę do żołądka

Nie tylko od momentu pojawienia się tematu BIM (Building Information Modeling), ale także od czasu, gdy w programie znalazło się hasło BIM (Building Information Modeling), pojawiło się marzenie o wprowadzeniu tylko jednego modelu zamiast modelu statycznego i geometrycznego. Oba modele są częścią tego samego projektu, ale z różnymi perspektywami. Model statyczny jest znacznie uproszczony w porównaniu z modelem geometrycznym i nie może być wyprowadzony w proporcji 1:1 bez dalszej analizy.

Niemniej jednak, istnieją sposoby, w jaki te dwa światy mogą się połączyć. Pierwszą możliwością jest to, że system CAD przenosi model statyczny w obrębie modelu geometrycznego. Odbywa się to za pomocą pewnych automatyzmów, przy czym mają one swoje granice, a modelarz musi w niektórych miejscach ręcznie korygować model statyczny. Model statyczny może być następnie przeniesiony do programu statycznego FEM, np. poprzez IFC (Analysis View).

Wymiana BIM pomiędzy CAD i programami statycznymi FEM
Wymiana BIM pomiędzy CAD i programami statycznymi FEM

Druga możliwość polega na przeniesieniu modelu geometrii z programu CAD przez IFC bezpośrednio do programu statycznego FEM. Te same automaty w programie do analizy strukturalnej są stosowane analogicznie w programie CAD od ścieżki 1, przy czym np. powierzchnie centralne są generowane automatycznie i węzły, np. między ścianą a sufitem, również znajdują się automatycznie. Także i w tym przypadku modelarz musi dokonać ręcznej przeróbki w celu dokładnego zdefiniowania wszystkich uproszczeń w modelu statycznym.

W przypadku obu metod rzeczywisty rozwój modelu statycznego spada na pobocze, gdzie inżynier budowlany buduje model tylko kawałek po kawałku i sprawdza raz po raz na drodze do modelu ogólnego, czy wszystkie założenia zostały wykonane poprawnie. Metoda ta miałaby tę zaletę pod koniec procesu tworzenia modelu, że wszystkie szczegóły i decyzje inżyniera budowlanego byłyby również przekazywane z głowy do jelita. Dobre wyczucie jelita inżyniera budowlanego pomogłoby więc lepiej samej analizie strukturalnej niż przejęcie całego modelu i rzekomo oszczędność czasu i wysiłku.

Ponadto dodano teraz aspekt "planowania towarzyszącego budowie". Zmiany w fazie planowania i realizacji są częścią codziennej rutyny każdego inżyniera budowlanego. Niezależnie od tego, czy stosowana jest metoda 1 czy 2, należy dokonać zmian i dostosować model statyczny. Co z transferem danych z programu CAD do programu do analizy strukturalnej FEM? Nikt już nie będzie chciał wymienić tu całego modelu. W tym momencie staje się jasne, że marzenie o zmianach za jednym naciśnięciem przycisku, z jednoczesną aktualizacją statyki i planowaniem wykonania, nie wytrzymuje praktycznego zastosowania. Ale używanie modeli jako "szablonów" do wprowadzania i sprawdzania układów statycznych wzdłuż geometrii znacznie ułatwia pracę.

Wprowadzanie danych tylko raz w projekcie i wielokrotne ich wykorzystywanie jest ważnym celem dla szczupłych procesów. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na jakość projektu i inteligentną realizację procesów, aby nie trafić w ślepy zaułek z powodu ślepej wiary w technologię.

Głowa i żołądek mają duży wpływ na sukces projektu! - I to z wykorzystaniem wszystkich możliwości technicznych, które mają sens!
Jesteś zainteresowany?

Pozwól nam bez zobowiązań doradzić i dowiedz się, jakie korzyści zaoferować może Ci nasze oprogramowanie.

Prezentacje

Obejrzyj niewiążącą demonstrację produktów DICAD przez Internet.

BIM - Building Information Modeling

Co to jest BIM?

BIM oznacza Building Information Modeling modelowanie informacji o budynku. Ten proces planowania koncentruje się w szczególności na bezpieczeństwie kosztów, przestrzeganiu harmonogramów, poprawie jakości i szybkim osiągnięciu celu.

Dowiedz się więcej na temat "BIM":

BIM w projekcie konstrukcyjnym