Glass GmbH Bauunternehmung: Najpierw 2D, następnie 3D i BIM

Glass GmbH jest znaną średniej wielkości firmą budowlaną z wieloma lokalizacjami. Thomas Böck, kierownik budowy, opowiada o swoich doświadczeniach we wprowadzaniu oprogramowania 3D z obsługą BIM do planowania konstrukcji, zbrojenia i deskowania.

Założona w 1948 roku grupa przedsiębiorstw Glass zatrudnia około 750 osób w Mindelheim, Monachium, Bad Wörishofen, Lipsku i Berlinie. Firma, działająca na terenie całej Europy, koncentruje się na budownictwie przemysłowym, konstrukcyjnym i "pod klucz", budowie papierni, jak również na budownictwie inżynieryjnym i energetycznym.

Glass GmbH, Hoch- und Tiefbau
Firma, działająca w całej Europie, koncentruje się na budownictwie i inżynierii lądowej, ...
(Zdjęcie: Glass GmbH)


Glass GmbH, Industrie- und Kraftwerksbau, Kläranlagen- und Schlüsselfertigbau
...budowę zakładów przemysłowych i elektrowni, oczyszczalni ścieków oraz budowę "pod klucz".
(Zdjęcie: Glass GmbH)

W celu automatyzacji procesów i transferu danych, dział planowania zdecydował się na przejście z programu 2D na nowy program CAD 3D z obsługą BIM. W międzyczasie prawie wszystkie nowe projekty są projektowane w 3D, łącznie ze wszystkimi elementami prefabrykowanymi, elementami montażowymi i instalacyjnymi oraz zbrojeniem. Przejście na nowe oprogramowanie było również wejściem do nowej technologii. Z tego powodu został on szczególnie starannie zaplanowany przez Thomasa Böcka, odpowiedzialnego za dział projektowania w Glass GmbH.

Glass GmbH, Thomas Böck, Leiter der Konstruktion
Dla Thomasa Böcka, szefa działu projektowania (w środku), motywacja jego pracowników była szczególnie ważna w okresie przejścia na 3D
(Zdjęcie: Glass GmbH)

Jak przestawić sie z 2D na 3D i BIM?

"Planowanie 3D CAD i zgodne z BIM jest obecnie warunkiem wstępnym dla coraz większej liczby klientów", mówi Thomas Böck, wyjaśniając powody zmiany. Wybór programu został poprzedzony intensywną fazą testową. Początkowo na wewnętrzne prezentacje zaproszono pięć programów CAD. Pod koniec 2017 roku do ostatecznego wyboru wybrano dwa programy ‐ STRAKON z DICAD i produkt konkurencji. Thomas Böck zdawał sobie sprawę z konsekwencji wyboru programu: "Dla firmy zły zakup byłby fatalny w skutkach. Dlatego postanowiliśmy przetestować oba programy w ciągu dwóch miesięcy na konkretnym projekcie".

CAD-Planung mit STRAKON
Po zakończeniu procesu selekcji zespół projektowy Glass GmbH zdecydował się ostatnio na wykorzystanie zgodnego z BIM planowania CAD firmy STRAKON z DICAD.
(Zdjęcie: Glass GmbH)

Okazało się, że program konkurenta posiadał automaty i prefabrykowane węzły. Zmiany były jednak kosztowne lub nie były w ogóle możliwe. STRAKON nie posiada tych automatów, ale nawet skomplikowane punkty detali można bardzo łatwo zaplanować. Istniały również różnice w łańcuchach wymiarowych: Chociaż łańcuchy wymiarowe mogły być tworzone automatycznie, wymiary złożonych, gotowych elementów musiały być przerabiane ręcznie. W procesie tym straciły one swoją asocjacyjność ‐ a wraz z nią automatyczną korektę przy dokonywaniu zmian. STRAKON nie posiada takiego automatycznego wymiarowania, ale łańcuchy wymiarowania asocjacyjnego mogą być szybko tworzone ręcznie. "Ponieważ używamy tego programu tylko do planowania szkieletów, planów przeglądowych, planów elementów i detali dla prefabrykatów lub elementów betonowych na miejscu, a nie do planowania architektonicznego, ten drugi program był dla nas o wiele za obszerny.

STRAKON szybko nas przekonał, ponieważ jest dopasowany do tuszy, łatwy w obsłudze i elastyczny", wyjaśnia Böck wybór. W ten sposób program daje również użytkownikom dużą swobodę w tworzeniu planów 2D, co pozwala na bardzo wysoką jakość planowania. STRAKON był również w stanie przeważać w bezpośrednim porównaniu przy imporcie i eksporcie standardowego formatu wymiany BIM IFC.

Jakie inne kryteria selekcji odegrały rolę?

Bliskość klienta była kolejnym kryterium wyboru, mówi Böck: "Klienci są zaangażowani w dalszy rozwój i optymalizację. Podczas fazy testowej, na przykład, zaproponowaliśmy szereg ulepszeń, które szybko zostały włączone do programu".

Ponadto co roku w DICAD w Kolonii odbywa się spotkanie robocze dla użytkowników programu STRAKON, gdzie użytkownicy wymieniają się informacjami na temat dalszego rozwoju programu. Ponadto organizowane są regionalne spotkania użytkowników, na których prezentowane są nowości wersji i ich praktyczne zastosowanie. Klienci mogą również kontaktować się z innymi użytkownikami. "Gdybyśmy byli dużym domem oprogramowania, mielibyśmy niewielki wpływ na program z naszymi około 40 licencjami", mówi Böck z przekonaniem.

Kolejnym kryterium wyboru była interakcja z systemem ERP dla prefabrykatów betonowych firmy Glass GmbH, który według Böcka działa bardzo dobrze. Transfer danych przez interfejs CPIXML jest ważny w odniesieniu do wyznaczania masy i kompilacji elementów prefabrykowanych do kosztorysowania, jak również współpracy przy przygotowaniu prac, zarządzaniu budową lub księgowości.

Modelowanie i praca z elementami prefabrykowanymi i wbudowanymi działa również dobrze i w sposób zorganizowany z firmą STRAKON, podobnie jak tworzenie planów. Zbrojenie i połączenie wymiarowe z szalunkiem przyspiesza tworzenie i modyfikację planów elementów prefabrykowanych: zbrojenie dostosowuje się automatycznie, gdy tylko zmienia się geometria. Według Böcka, STRAKON nie jest jeszcze wykorzystywany do planowania deskowania. "Ponieważ jednak wkrótce zakupimy 5‐osiową maszynę do obróbki drewna, prawdopodobnie zakupimy również moduł do planowania deskowania", ujawnia.

Przeniesienie geometrii 3D do programu do projektowania płyt warstwowych, wymiarowanie i import obliczonych części i akcesoriów do STRAKON działa również dobrze. Obecnie DICAD opracowuje również moduł do planowania płyt elementowanychych i ścian drążonych, na który lider zespołu Böck już się cieszy. "Jeśli spełni to nasze oczekiwania, przejdziemy również na STRAKON z naszym działem stropów".

Jak praktycznie poszło wprowadzanie oprogramowania?

Oprócz wyboru programu, dobrze przemyślano również jego wprowadzenie: Wstępem do programu zajęło się początkowo dwóch pracowników. Otrzymali 3‐dniowe szkolenie w DICAD i przy wsparciu Hotline DICAD byli w stanie w ciągu czterech tygodni dokonać specyficznych dla firmy ustawień wstępnych, stworzyć katalogi, takie jak części montażowe, symbole, profile lub materiały oraz stworzyć szablonowe plany. Następnie dwie pierwsze grupy po sześciu pracowników Glass zostały przeszkolone przez DICAD. Pozostałe grupy zostały następnie przeszkolone wewnętrznie przez tak zwanych "kluczowych użytkowników". Wsparcie projektantów było i jest realizowane również przez kluczowych użytkowników, którzy kontaktują się z infolinią DICAD jedynie w wyjątkowych przypadkach i w celu uzyskania dalszych propozycji rozwoju. W międzyczasie 30 pracowników zostało przeszkolonych w firmie STRAKON.

Modele powłoki budynku są teraz tworzone w całości w 3D, łącznie ze wszystkimi częściami montażowymi i instalacyjnymi, planami przeglądowymi, takimi jak przekroje, widoki, szczegóły i plany położenia dla konstrukcji elementów prefabrykowanych, łącznie z pozycjonowaniem, szczegółami, listami części montażowych i instalacyjnych dla placu budowy. Elementy prefabrykowane są wyprowadzane w formie planów szalunków i zbrojenia w widoku z trzech stron oraz w odcinkach zbrojenia z widokiem 3D prefabrykatu, a także automatycznie generowaną listą części wbudowanych. Kształty gięcia poszczególnych pozycji stali okrągłej są systematycznie numerowane i zapisywane na planie. Dla zamówień na stal STRAKON generuje wymagane listy gięcia w postaci plików PDF, łącznie z plikiem BVBS dla giętarek. Do zakresu zadań należy również tworzenie planów szalunków i zbrojenia dla elementów betonowych na miejscu lub detali zbrojeniowych przy pomocy wyświetlacza zbrojenia 3D.

BIM: Szansa czy wyzwanie?

Strategicznym celem przejścia z CAD 2D na 3D było od zawsze wprowadzenie metody planowania BIM, której zalety Böck zna już z praktyki: "Wizualizacja 3D umożliwia nam bardziej przejrzystą prezentację projektów budowlanych naszym klientom. Proces planowania i budowy staje się bardziej przejrzysty, zmniejsza się ilość błędów w planowaniu, wykrywa się kolizje i problemy na etapie planowania, a nie tylko na placu budowy".

Glass, Planung mit BIM
BIM sprawia, że planowanie jest bardziej przejrzyste, a błędy w planowaniu są zredukowane.
(Zdjęcie: Glass GmbH)


Glass, Gebäudetechnik
Kolizje i problemy, na przykład z instalacjami budowlanymi, są wykrywane już na etapie planowania ...
(Zdjęcie: Glass GmbH)


Glass, Baustelle
... i to nie tylko na placu budowy.
(Zdjęcie: Glass GmbH)

Według Böcka, Glass Bauunternehmung już teraz korzysta z szybszych i dokładniejszych obliczeń oraz łatwiejszej kontroli kosztów i harmonogramu. Osoby zaangażowane w projekt mają dostęp do wszystkich informacji potrzebnych do planowania, planowania produkcji, realizacji i montażu, co znacznie poprawia przejrzystość i koordynację między działami. Docelowe/rzeczywiste porównania i raporty wydajności mogą być łatwiej tworzone za pomocą wizualnego modelu 3D. Działowi rozliczeń łatwiej jest również nagrywać i rozliczać już wykonane usługi".

Planowane jest również powiązanie elementów modelu 3D z elementami specyfikacji, kosztami i terminami przygotowania pracy oraz systemem ERP. Usprawni to dalsze procesy i umożliwi, na przykład, symulacje procesu budowlanego lub automatyczne tworzenie specyfikacji. Ale Böck zna również wyzwania: "Właściciele budynków są zadowoleni z modeli 3D i wizualizacji, ale nie chcą wydawać na nie więcej pieniędzy. Architektom i specjalistom od planowania często brakuje woli do konsekwentnego planowania w 3D, ponieważ zmiany w 3D są bardziej złożone niż w 2D".

Inne wyzwania to niejednorodny krajobraz oprogramowania i utrata informacji podczas transferu danych. W Glass Bauunternehmung planowanie zorientowane na model jest obecnie stosowane jako małe otwarte BIM. Oznacza to, że generowane we własnym zakresie dane budowlane są wymieniane również z innymi branżami lub działami za pośrednictwem interfejsu IFC. Celem średnio‐ i długoterminowym jest Big Open BIM, czyli interdyscyplinarna praca nad cyfrowym modelem budynku z różnymi rozwiązaniami programowymi i partnerami projektu. Według Böcka jednym z warunków jest jednak to, że inni uczestnicy projektu również planują w 3D: "Niestety, musimy zdać sobie sprawę, że architekci albo w ogóle nie planują jeszcze w 3D ‐ a jeśli tak, to modele nie są aktualizowane. Dlatego też kontrole kolizyjne pomiędzy modelem architektonicznym a powłoką i modelem konstrukcyjnym nie były dotychczas możliwe", mówi Böck.

Jak w praktyce przebiegają procesy planowania?

Obecnie spójność danych w planowaniu strukturalnym i wstępnym jest nadal nieco ograniczona, ponieważ planista często nie dostarcza modelu 3D. "Jeśli architekt zaplanował budynek w 3D, prosimy oczywiście o przesłanie pliku IFC, abyśmy mogli porównać go z naszym modelem. Jednak projekt konstrukcyjny nadal działa równolegle bez połączenia z modelem 3D, ponieważ nie znaleźliśmy jeszcze odpowiedniego oprogramowania do analizy konstrukcyjnej dla naszych prefabrykatów, które można by wykorzystać do przenoszenia i odtwarzania danych z modelu 3D", mówi z żalem Böck. Szczegóły i węzły są z góry uzgadniane z inżynierem budowlanym.

Równolegle do modelowania 3D, inni pracownicy generują z modelu 3D plany przeglądowe 2D. Są one wysyłane do architektów i projektantów specjalistycznych jako plik PDF do koordynacji, jak również w formie pliku 3D PDF i IFC do porównania modeli. Odpowiedzi na uzgodnienie zwykle pochodzą z wpisów w planach 2D. Zbrojenie można z reguły zaplanować równolegle do tworzenia modelu, gdy tylko poszczególne prefabrykaty zostaną całkowicie zamodelowane. "Zawsze staramy się tworzyć pierwsze plany zbrojeniowe tak doskonale, jak to tylko możliwe, ponieważ możemy z nich bardzo szybko wygenerować pozostałe plany elementów", zdradza Böck.

Glass, dreidimensionale Projekte
W międzyczasie prawie wszystkie nowe projekty są planowane w trzech wymiarach, w tym wszystkie prefabrykaty, ...
(Zdjęcie: Glass GmbH)


Glass, Bewehrung
... części montażowe i akcesoria oraz zbrojenie.
(Zdjęcie: Glass GmbH)

Jego zespół jest jednak uzależniony od innych uczestników projektu w zakresie realizacji kompletnych projektów BIM. Pod warunkiem, że są one dostarczane przez projektantów, modele 3D są po prostu nakładane jako plik IFC z ich własnym modelem STRAKON. Wszelkie odchylenia i konflikty szybko stają się widoczne. W odniesieniu do wymiany danych z innymi transakcjami, Böck zaleca przeprowadzenie testów, aby sprawdzić, jak model będzie wyglądał po wymianie i jakie właściwości zostaną zachowane: "Musisz podejść do niego krok po kroku, ponieważ BIM jest ciągłym procesem uczenia się".

W międzyczasie 80 procent działu projektowania szkła przestawiło się na metodę planowania BIM. Wszyscy inni mogą już przynajmniej modelować trójwymiarowo i czerpać z niego plany 2D. "Ogólnie rzecz biorąc, przełącznik zadziałał o wiele lepiej, niż początkowo myśleliśmy". Ponieważ planowanie 3D jest warunkiem wstępnym dla BIM, stworzyliśmy podstawy i będziemy teraz krok po kroku promować i wspierać wdrażanie BIM w naszej firmie", mówi Böck, wyjaśniając swoją strategię. Böck jest jednak przekonany, że pełne korzyści z BIM zostaną rzeczywiście osiągnięte dopiero wtedy, gdy wszyscy uczestnicy projektu będą konsekwentnie stosować metodę planowania. Tylko wtedy jest ona kompletna i ułatwia pracę wszystkim zaangażowanym osobom.

Glass, BIM-konforme Planung
Planowanie 3D‐CAD i zgodne z BIM jest, jak wynika z doświadczenia działu konstrukcyjnego Glass GmbH, obecnie warunkiem wstępnym dla pozyskania coraz większej liczby klientów.
(Zdjęcie: Glass GmbH)

Co powinni rozważyć początkujący i nowicjusze?

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze i przełączaniu z trybu 2D na 3D i BIM? Jakie są wyzwania? Jakich błędów należy unikać? Böck zna odpowiedzi i daje wskazówki: Nie należy spieszyć się z wyborem programu i angażować późniejszych użytkowników, ponieważ ich motywacja jest najważniejsza. Ważne jest również, aby pracownicy mieli pozytywne nastawienie do nowych rzeczy i byli otwarci na nowe sposoby pracy. Z tego powodu 3D i BIM powinny być wprowadzane krok po kroku i w grupach, tak aby nikt nie był przeciążony. "Zwłaszcza młodzi pracownicy mają pozytywny stosunek do nowych sposobów pracy. Dzięki nim przez cały wydział przetoczyła się mała fala euforii i wszyscy chcieli przejść na 3D", wspomina Böck.

Ważny jest również czas i planowanie przejścia. Böck radzi: "Przełączanie się w mniejszych grupach po około czterech do sześciu osób, aby utrzymać codzienną pracę w firmie. Osoba odpowiedzialna powinna zostać usunięta z codziennej działalności, aby mogła w pełni skoncentrować się na przejściu na euro". Jako dodatkową pomoc w rozpoczęciu działalności poleca również imprezy informacyjne i targowe oraz literaturę fachową na temat BIM.

Informacje ogólne

Glass GmbH Bauunternehmung: Założona w 1948 roku grupa przedsiębiorstw Glass zatrudnia około 750 osób w swoich zakładach w Mindelheim, Monachium, Bad Wörishofen, Lipsku i Berlinie. Firma, działająca na terenie całej Europy, koncentruje się na budownictwie przemysłowym, budowlanym i "pod klucz", na budowie papierni, a także na inżynierii lądowej i budowie mostów.
Dalsze informacje: www.glass-bau.de

Jesteś zainteresowany?

Pozwól nam bez zobowiązań doradzić i dowiedz się, jakie korzyści zaoferować może Ci nasze oprogramowanie.

Prezentacje

Obejrzyj niewiążącą demonstrację produktów DICAD przez Internet.

BIM - Building Information Modeling

Co to jest BIM?

BIM oznacza Building Information Modeling modelowanie informacji o budynku. Ten proces planowania koncentruje się w szczególności na bezpieczeństwie kosztów, przestrzeganiu harmonogramów, poprawie jakości i szybkim osiągnięciu celu.

Dowiedz się więcej na temat "BIM":

BIM w projekcie konstrukcyjnym