IBC Ingenieurbau-Consult: Projekt deskowania i zbrojenia do potęgi trzeciej

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na planowanie zorientowane na komponenty, firma IBC Ingenieurbau-Consult GmbH przestawiła się ostatnio na oprogramowanie CAD STRAKON firmy DICAD obsługujące BIM. Dyrektorzy zarządzający działem konstrukcyjnym informują o doświadczeniach z przejścia z planowania 2D na 3D w projekcie konstrukcyjnym.

Firma IBC Ingenieurbau-Consult GmbH z Moguncji, założona w 1964 roku, koncentruje się na projektowaniu konstrukcji i planowaniu fasad, fizyce budowlanej, nadzorze nad budową, doradztwie dla klientów, badaniach i ekspertyzach. Zespół IBC, składający się z 85 pracowników, towarzyszy projektom we wszystkich fazach pracy - od oceny podstawowej, przez projektowanie i planowanie zatwierdzeń, po nadzór budowlany. Zakres projektów obejmuje budynki biurowe, administracyjne i mieszkalne, a także budynki specjalne, takie jak teatry, centra kongresowe, laboratoria, punkty sprzedaży detalicznej czy studia telewizyjne.

IBC, budynki biurowe
Spektrum projektowe biura inżynieryjnego z siedzibą w Moguncji w zakresie planowania konstrukcji i elewacji, fizyki budowlanej, monitorowania projektu, doradztwa, badań i przygotowania ekspertyz ...
(zdjęcie: IBC Ingenieurbau-Consult GmbH)

"Klienci oczekują 3D i BIM"

W celu automatyzacji procesów i transferu danych oraz dostosowania się do aktualnego stanu techniki, biuro przeszło ostatnio z oprogramowania 2D na oprogramowanie CAD 3D i BIM do projektowania konstrukcyjnego STRAKON firmy DICAD. Susanne Jäck i Thorsten Karg, obydwaj dyrektorzy zarządzający pionem budownictwa, byli odpowiedzialni za zmianę oprogramowania, która jest jednocześnie wprowadzeniem do nowego sposobu pracy.

IBC, pracownicy
Dla zespołu IBC przejście na 3D to bilet do świata BIM (od lewej do prawej: Thorsten Karg, Susanne Jäck, Steven Knoll, Daniela Lapke).
(zdjęcie: IBC Ingenieurbau-Consult GmbH)

Karg wymienia kolejne powody zmiany: "3D i BIM stają się coraz częściej warunkiem wstępnym uczestnictwa w projektach określonych przez klienta. Z tego powodu - i w celu dalszego poszerzania naszych przewag konkurencyjnych - zdecydowaliśmy się na zmianę. Coraz bardziej złożone planowanie obiektów i dążenie do ekonomicznych rozwiązań stawiają coraz wyższe wymagania projektom konstrukcyjnym - i naszym narzędziom. Oprogramowanie 3D CAD pomaga nam uniknąć błędów w planowaniu i wcześnie wykrywać kolizje. Umożliwia to również lepszą wymianę między planowaniem szalunków i zbrojenia, analizą konstrukcyjną i projektowaniem konstrukcji. "...i wreszcie, co nie mniej ważne, 3D jest dla nas punktem wejścia do metody planowania BIM i naszego udziału w otwartych projektach BIM", dodaje Susanne Jäck.

Planowanie IBC, 3D i BIM
Planowanie 3D i BIM coraz częściej staje się warunkiem wstępnym uczestnictwa w projektach.
(zdjęcie: IBC Ingenieurbau-Consult GmbH)

Powody dla STRAKONA

Ponieważ istniejący program CAD nie odpowiadał już zwiększonym wymaganiom i wymaganiom planowania zorientowanego na model, STRAKON z DICAD został wybrany po dokładnej ocenie rynku.

"Firma STRAKON przekonała nas, ponieważ jest dostosowana do betonu i prefabrykatów na miejscu, łatwa w obsłudze i elastyczna", wyjaśnia Thorsten Karg i kontynuuje: "STRAKON był nam znany od dawna jako bardzo dobry program 2D. Teraz wykorzystujemy jego mocne strony również w obszarze 3D i w budownictwie betonowym na miejscu". Innymi powodami tej decyzji były niski nakład pracy przy konwersji ze starego na nowy program oraz elastyczne przetwarzanie 2D/3D, które daje użytkownikom dużą swobodę przy przełączaniu się między pracą zorientowaną na 2D i 3D. Liczne funkcje, takie jak automatyczne zbrojenie 3D, szybkie modelowanie lub opcjonalny moduł schodów 3D umożliwiają racjonalne planowanie betonu na miejscu i deskowania.

Susanne Jäck i Thorsten Karg również pozytywnie oceniają filozofię firmy DICAD, która integruje użytkowników STRAKON w dalszym rozwoju i optymalizacji programu. W ramach grup roboczych i regionalnych spotkań użytkowników mogą oni również wymieniać się informacjami na temat aplikacji i dalszego rozwoju programu.

IBC, oprogramowanie CAD 3D STRAKON Planowanie projektów
Do planowania projektu biuro projektowe rozpoczęło niedawno korzystanie z oprogramowania 3D CAD STRAKON firmy DICAD.
(zdjęcie: IBC Ingenieurbau-Consult GmbH)

Zmiana jako szansa i wyzwanie

To, że przejście nie poszło gładko, leży w naturze rzeczy. "Zwłaszcza naszym starszym pracownikom trudno było się dostosować. Przyzwyczajona, przez wiele lat praktykowana i sprawdzona metoda pracy oparta na rysunku została nagle uznana za przestarzałą. Długoletni pracownicy musieli zapoznać się z nowymi funkcjami. Podczas gdy młodsi pracownicy w niektórych przypadkach mieli już wcześniej wiedzę i byli bardziej zmotywowani, starsi musieli najpierw przekonać się o zaletach", wspomina Karg. W końcu każdy mógł uczyć się od siebie nawzajem: starsi pracownicy mogli przekazywać swoje doświadczenia, a w zamian otrzymywali wskazówki dotyczące planowania 3D od młodszych.

Kolejnym wyzwaniem był fakt, że szkolenie w ramach nowego programu musiało odbyć się podczas bieżącej działalności biura. Bez zaangażowania pracowników i wsparcia DICAD nie udałoby się tego dokonać, Jäck jest przekonany: "Indywidualny kurs STRAKON i wreszcie usługa infolinii pomogły nam pokonać początkowe problemy. Gdy tylko pojawiły się pytania, otrzymaliśmy szybką i nieskomplikowaną poradę i pomoc od wsparcia technicznego poprzez zdalną konserwację". Pracownicy zostali przeszkoleni częściowo w DICAD, częściowo wewnętrznie. Pracownicy, którzy już zostali przeszkoleni, mogli z kolei szkolić kolejnych pracowników. Reszta uczyła się przez robienie.

Szczegółami technicznymi przejścia na nowy program zajmował się pracownik, który dokonywał również specyficznych dla firmy ustawień w programie oraz np. zindywidualizowanych szablonów planów, pieczątek lub symboli. W tym samym czasie rozpoczęto projekt testowy, w którym pracownicy mogli zdobyć doświadczenie i wymienić się pomysłami. W międzyczasie na siedmiu stanowiskach pracy firmy STRAKON planuje się realizację projektów mieszkaniowych i halowych w budownictwie betonowym in situ. Kolejne cztery miejsca pracy dla projektów prefabrykowanych mają zostać dodane.

IBC, planowanie betonu na miejscu i deskowania
Specjalnie do projektowania betonu na miejscu i deskowania w 3D firma STRAKON dysponuje wieloma ważnymi funkcjami i automatykami.
(zdjęcie: IBC Ingenieurbau-Consult GmbH)

Większa jakość planowania, mniej błędów

Zmiana była tego warta. Jakość planowania została jeszcze bardziej poprawiona, Jäck z przyjemnością informuje: "Model 3D pozwala na wcześniejsze wykrycie błędów w planowaniu, a zmiany są wprowadzane automatycznie w rzucie poziomym, widokach i przekrojach. Wymiary lub wzmocnienie są regulowane automatycznie, gdy tylko zmieni się geometria. Kolejnym aspektem jest wzrost atrakcyjności miejsc pracy i firmy, a także większa motywacja pracowników. Dzięki wizualizacji 3D możemy w sposób bardziej przejrzysty przedstawić projekty budowlane właścicielom i uczestnikom projektu, co pozwala uniknąć nieporozumień i błędów. Kolizje i problemy są wykrywane już na etapie planowania, a nie tylko na placu budowy".

Jednak Karg zna również wyzwania: "Wielu architektów i projektantów specjalistycznych nie dostarcza czystych modeli 3D i czasami łączy w projekcie elementy 2D i komponenty 3D. Jakość danych IFC jest odpowiednio niska. Jeżeli zostanie to spotęgowane utratą informacji podczas transferu danych IFC, to model budynku 3D jest praktycznie bezużyteczny. Czasami całkowicie brakuje również instalacji budynkowych, więc nie możemy odpowiednio uwzględnić przebiegu kabli, wycięć i przebić. Jego zdaniem, przed nami jeszcze długa droga do otwartego, interdyscyplinarnego i wielodyscyplinarnego procesu BIM.

Można również zoptymalizować wewnętrzny przepływ pracy, w szczególności koordynację procesów projektowania konstrukcji, obliczania, wzmacniania i przekazywania informacji zwrotnych z architektami i planistami - zwłaszcza w zakresie uzgodnień, komunikacji i przekazywania danych. Niemniej jednak średnioterminowym celem IBC Ingenieurbau-Consult jest realizacja Open-BIM, czyli interdyscyplinarnej współpracy w zakresie cyfrowego modelu budowy z różnymi rozwiązaniami programowymi i partnerami projektu.

IBC, planowanie 3D
Liczne zalety planowania 3D obejmują wizualizację i prezentację, kontrolę projektu i wykrywanie kolizji ...
(zdjęcie: IBC Ingenieurbau-Consult GmbH)


IBC, automatyczne wydania
... automatyczne sporządzanie planów pięter, przekrojów, elewacji i planów szczegółowych
(zdjęcie: IBC Ingenieurbau-Consult GmbH)


IBC, model budynku
... lub weryfikacji części składowych, montażu i szczegółów instalacji bezpośrednio na modelu budynku
(zdjęcie: IBC Ingenieurbau-Consult GmbH)

Wejściówka do świata BIM

Bazując na swoich doświadczeniach, Jäck und Karg posiada również wskazówki dotyczące przełączania się z trybu 2D na 3D i BIM. Karg radzi ostrożność: "Przede wszystkim należy poświęcić swój czas i nie spieszyć się z wyborem, ponieważ program powinien odpowiadać firmie. Musisz również zaangażować wszystkich pracowników - zwłaszcza tych starszych - na wczesnym etapie, zmotywować ich i przekonać do nowych metod pracy". Jäck dodaje: "Ważne jest również, aby postępować krok po kroku i w grupach, tak aby nikt nie był przeciążony i aby trwające działania mogły być kontynuowane równolegle. Młodzi pracownicy powinni być wygrywani jako towarzysze broni, ponieważ zazwyczaj mają pozytywny stosunek do nowych metod pracy i mogą motywować innych".

"Ważny jest również czas przejścia na nową walutę - przede wszystkim nie należy przechodzić przez nią w środku projektu", zaznacza Karg. Z perspektywy czasu, wniosek jest jednogłośnie pozytywny dla obu stron. Jäck podsumowuje: "3D zaprowadziło nas dalej - to nasz bilet do świata BIM. Strategicznym celem naszego przejścia jest wprowadzenie metody planowania BIM i udział w projektach openBIM".

Informacje ogólne

IBC Ingenieurbau-Consult GmbH: Założone w 1964 roku biuro projektowe zatrudnia 85 osób w swojej siedzibie w Moguncji. Zakres projektów obejmuje budynki biurowe, administracyjne i mieszkalne, a także budynki specjalne, takie jak teatry, centra kongresowe, laboratoria, punkty sprzedaży detalicznej czy studia telewizyjne. Projektom towarzyszą we wszystkich fazach pracy. Dalsze informacje: www.ibc-ing.de
Jesteś zainteresowany?

Pozwól nam bez zobowiązań doradzić i dowiedz się, jakie korzyści zaoferować może Ci nasze oprogramowanie.

Prezentacje

Obejrzyj niewiążącą demonstrację produktów DICAD przez Internet.

BIM - Building Information Modeling

Co to jest BIM?

BIM oznacza Building Information Modeling modelowanie informacji o budynku. Ten proces planowania koncentruje się w szczególności na bezpieczeństwie kosztów, przestrzeganiu harmonogramów, poprawie jakości i szybkim osiągnięciu celu.

Dowiedz się więcej na temat "BIM":

BIM w projekcie konstrukcyjnym