STRAKON 2023 – Klienci decydują o zawartości nowej wersji!

DICAD ciężko programuje, aby sprostać potrzebom praktyków! Informacje z licznych rozmów z klientami, wyniki spotkań grup roboczych oraz prośby klientów doprowadziły do powstania dużej liczby nowych funkcjonalności w STRAKON 2023.

Zespół ponad 30 programistów firmy DICAD w szybkim tempie nieustannie programuje oprogramowanie STRAKON BIM CAD. Dzięki temu inżynierowie pracujący z STRAKONEM mają co roku dostęp do wielu nowych opcji, które przyczyniają się do ciągłego wzrostu wydajności biura.

STRAKON – BIM CAD dla inżynierów budowlanych

DICAD postrzega siebie jako producenta platformy BIM CAD dla inżynierów, która jest optymalnie zintegrowana z łańcuchami procesów BIM. Tym samym, dzięki STRAKON-owi, klienci korzystają z narzędzia, które może być wykorzystywane we wszystkich obszarach projektowania konstrukcji. Budownictwo, budownictwo przemysłowe, budowa mostów, inżynieria lądowa, budownictwo prefabrykowane i planowanie architektoniczne dla inżynierów to główne obszary zastosowań. Oprócz planowania żelbetu z doskonałym projektowaniem zbrojenia w STRAKONIE można bez problemu stosować również inne materiały, takie jak stal czy drewno. STRAKON wykorzystał również swoje mocne strony jako narzędzie do modelowania we wcześniejszych fazach serwisowych.

Myślenie procesowe i wymiana danych na najwyższym poziomie

Zespół DICAD myśli w kategoriach procesów i dlatego dopasowuje STRAKON do praktycznych zastosowań. Dotyczy to danych (takich jak modele terenu, modele IFC, rysunki, dane ERP, dane trasowania, dane geodezyjne, chmury punktów, dane z baz BIM, dane od producentów osprzętu itp.), które zostały wcześniej utworzone i są przekazywane do STRAKONa. Nawet po przetworzeniu za pomocą STRAKONa łańcuchy procesów są śledzone, a dane przekazywane do dalszych systemów. Dotyczy to np. danych rysunkowych, danych modelowych, ewaluacji, drukarek 3D, transferu do systemów ERP i AVA, danych wymiarowych, danych produkcyjnych dla konstrukcji szalunkowych, systemów obiegowych, laserów, beamerów, ploterów, systemów spawania siatek, automatów gnących oraz wymiany danych z platformami współpracy BIM.

Planowanie zbrojenia 3D bezpośrednio w modelu

Jednym z punktów ciężkości przy opracowywaniu STRAKON 2023 była nowa generacja zbrojenia Cube. Głównym celem było tu ponowne zwiększenie szybkości planowania i dalsze wykorzystanie sytuacji zbrojenia po ich zainstalowaniu. W tym celu w STRAKON 2023 wprowadzono wiele nowych funkcji. Te dodatkowo przyspieszają planowanie zbrojenia w STRAKONIE. Ponadto, połączenie z systemami zgrzewania siatek zostało jeszcze bardziej zautomatyzowane. Bezpośrednie połączenie z systemem zapewnia teraz natychmiastową informację zwrotną, czy siatka może zostać wyprodukowana. W ten sposób przekazywane są tylko dane możliwe do wyprodukowania.

Planowanie zbrojenia 3D

Zautomatyzowana budowa szalunków

Moduł budowy szalunków firmy STRAKON jest liderem na rynku. Zautomatyzowane planowanie deskowania, jak również indywidualne możliwości adaptacji prowadzą do bardzo szczupłego, a przede wszystkim szybkiego procesu wielokrotnego przyspieszenia budowy deskowania za pomocą tego narzędzia i przeniesienia na frezarkę szalunkową. W STRAKON 2023 również połączenia śrubowe i Clamex są teraz planowane automatycznie. Wygięte deski szalunkowe można również przenieść na frezarkę.

Budowa form

Parametryzacja konstrukcji mostu

Projektant mostów/tuneli w programie STRAKON został uproszczony, dzięki czemu można teraz łatwiej i szybciej zaplanować dodatkowe łuki, np. w celu poszerzenia mostu. Dzięki STRAKON-owi planowanie mostów, od projektu do wykonania, może być przeprowadzone parametrycznie (nawet skomplikowanych mostów) bardzo dobrze.

Planowanie mostów

Narzędzia do modelowania

Rozszerzone zostały również możliwości modelowania w STRAKONIE. Wiele nowych funkcji pomaga teraz jeszcze wygodniej tworzyć modele. Jednym z przykładów jest nowa funkcja "Element wzdłuż ścieżki". Można to wykorzystać np. w dziedzinie budowy infrastruktury, przy planowaniu ekranów akustycznych. Poszczególne elementy obracają się wzdłuż trasy do odpowiedniej dwusiecznej kąta i są kopiowane albo w bezpośredniej odległości, albo wzdłuż ścieżki. Funkcja ta może być również bardzo dobrze wykorzystana przy planowaniu balustrad mostowych. Rozszerzono również funkcję kopiowania, dzięki czemu obiekty i komponenty mogą być teraz trasowane z zachowaniem minimalnej odległości. Powierzchnie te były dalej rozwijane pod kątem ocen i automatycznego wyświetlania w planie. Teraz na jednej powierzchni można zdefiniować jednocześnie kilka powierzchni.

Modelowanie

Półfabrykaty

Planowanie półfabrykatów zostało jeszcze bardziej dopracowane w STRAKON 2023. Dzięki temu można było ponownie zwiększyć szybkość automatycznego planowania stropów i ścian. Całkowicie nowy rozwój w tej dziedzinie wyznacza standardy i inspiruje nie tylko użytkowników STRAKONa.

Planowanie półfabrykatów

Akcesoria

Wiele opcji wprowadzania i sprytnego zarządzania mocowaniami w projekcie jest stale optymalizowanych. Teraz dodano układanie mocowań, co niesie ze sobą automatyczne skracanie mocowań długości na końcu. Skrócony egzemplarz może być również ponownie wydłużony, jeśli np. zmieni się geometria elementu. Jeszcze bardziej wzrosła liczba części wbudowanych przez producenta w formacie STRAKON. Są one dostępne na stronie internetowej DICAD w centrum pobierania. STRAKON dostarcza więc dużą ilość akcesoriów, które użytkownik może wykorzystać bezpośrednio w STRAKONIE. Zapisywane są również różne formaty wyświetlania w planie.

Jesteś zainteresowany?

Pozwól nam bez zobowiązań doradzić i dowiedz się, jakie korzyści zaoferować może Ci nasze oprogramowanie.

Prezentacje

Obejrzyj niewiążącą demonstrację produktów DICAD przez Internet.

BIM - Building Information Modeling

Co to jest BIM?

BIM oznacza Building Information Modeling modelowanie informacji o budynku. Ten proces planowania koncentruje się w szczególności na bezpieczeństwie kosztów, przestrzeganiu harmonogramów, poprawie jakości i szybkim osiągnięciu celu.

Dowiedz się więcej na temat "BIM":

BIM w projekcie konstrukcyjnym